ИСТАНБУЛ ЗА НОВА ГОДИНА

  ИСТАНБУЛ

термин: 29.12.-02.01.2019 год.

*******(3 ноќевања)*******

Цена на аранжманот:  90 ЕУР ( 5.580,00 денари )

1 ДЕН 29.12. СКОПЈЕ-ИСТАНБУЛ

Состанок на групата спроти хотелот VIP во 16.00 ч. Поаѓање за Истанбул во 16:30. Се патува преку Грција. Ноќно возење со попатни паузи.

2 ДЕН 30.12. ИСТАНБУЛ

Пристигнување во Истанбул во утринските часови. Панорамско разгледување на градот со автобус и локален водич: Капали чаршија,Бејазит-најстариот универзитет, Лалели,  Аксарај, Римскиот Аквадукт, Бејоглу, Пера Палас хотел (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес),  Таксим, Операта, стадионот на  ФК Бешикташ, Долма Бахче Сарајот. Кратка пауза на плоштадот Таксим и потоа ................... па се сместуваме во хотел. Слободно попладне.  Вечерта можност за факултативно Istanbul night tour..... Ноќевање.

3 ДЕН 31.12. ВИЗАНТИСКИ и СУЛТАНСКИ   ИСТАНБУЛ

Појадок. По појадокот Ве водиме на крстарење по Босфор. Околу 13 часот факултативен излет кој ве води во славното и бурно минато на Византиските Императори и Османлиското царство: Прво ќе ја разгледаме познатата Аја Софија, ќе се воодушевуваме на големината на Сината џамија, Султанахмед плоштадот, Византискиот Хиподром, палатата на Ибраим Паша, Амамот на Хурем Султан. Ќе влеземе во најпознатата палата во светот- Топ Капи  која ќе не фасцинира со своето богатство и големина и секако ќе влеземе во забранетата зона со векови – Султанскиот Харем – со локален водич. Враќање во хотел. Подготовка за дочек на новата 2019 година ( брод на босфор, национален ресторан, ноќен клуб)  Ноќевање.

4 ДЕН 01.01. ИСТАНБУЛ

Појадок. Слободно време за одмор и индивидуални активности. Околу 12 часот факултативно .................. Попладнето враќање во хотел. Вечерта можност за реприза на дочеток на новата 2019 година. Ноќевање.

5 ДЕН 02.01. ИСТАНБУЛ

Појадок. Одјавување од хотел. Ве водиме во најголемата султанска палата Долма Бахче Сарајот, која ќе ве воодушеви со својата елеганција, отменост, богатство. Седиште на последните Султани и на Кемал Ататурк, а потоа заминуваме на шопинг во некој од шопинг центрите во Истанбул. По шопингот тргнуваме за МКД.  Се патува преку Грција, ноќно возење со попатни паузи.

6 ДЕН 03.01. СКОПЈЕ

Пристигнување во Скопје во утринските часови.

ЦЕНАТА  ВКЛУЧУВА:

·         Превоз со високотуристички автобус на релација Скопје – Истанбул – Скопје

·         3 НП во хотел со 3*

·         Туристички пратител на програмата

·         Организација и реализација на програмата

ЦЕНАТА НЕ ВКЛУЧУВА:

·         Задолжително патничко и здравствено осигурување 250 мкд.

·         Факултативни излети и посети

 • Панорамски разглед на градот 10 €
 • Таксим 5 €
 • Чамлиџа 10 €
 • Посета на Sapphire Seyir Terasi и на Азиската страна на Истанбул со автобус и водич: 20€

Пакет 1 : 25 еур

 • Патријаршија 5 €
 • Крстарење по Босфор 20 €
 • Отомански и Византиски Истанбул  10€

     Пакет 2 : 25 еур

 • Аја Софија (со вклучена аудио опрема) – 19€
 • Топ Капи (без Харем) – 15€
 • Харемот во Топ Капи палатата – 10€
 • Посета на Долма Бахче Сарај со водич и влезница 25€

      Пакет 3: 60 еур

  

 • Дочек на нова година во ноќен клуб – 30€
 • Дочек на нова година на брод – 60€
 • Дочек на нова година во национален ресторан ГАР – 60€
 • Аквариум 12 €
 • Yerebatan sarnici 10 €
 • Istanbul night tour 5 €

 

                                                                            

НАПОМЕНИ:

За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.
Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање

Почитувани, по купувањето на услугата во Вашиот купон ќе ги добиете сите дополнителни информации (телефон, меил, лице и сл) за контакт со продавачот на услугата. Доколку е потребно контактирајте ја нашата служба за Грижа на корисници.
Локација на GoogleMap .